Książeczki dla niemowląt

Książęczki dla maluchów – sprawdź, jakie wybrać

Książeczki dla niemowląt – czy warto kupować, skoro nie mają tekstu?

Książeczki dla niemowląt to jedne z pierwszych zabawek dla maluszków. Ze względu na kształt nazywane książeczkami, chociaż nie pełnią tradycyjnej funkcji poznawczej, jaką przenoszą słowa zapisane w książkach. Czy warto je kupować dziecku i dlaczego, pomimo iż zawierają w większości przypadków same rysunki, pełnią ważną rolę w edukacji niemowląt?

Rola edukacyjna książeczek dla niemowląt.

Pierwsze książeczki dla niemowląt są wykonane z miękkiego plastiku. Pokryte są kolorowymi obrazkami i przeważnie nie zawierają liter. Nie służą do czytania, lecz do percepcji:

  • Dziecko dotyka nieznanej powierzchni, przygląda się obrazkom, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będzie kojarzyć kaczuszkę lub pieska.
  • Smakuje, bo miękkie książeczki wręcz zachęcają do włożenia ich do buzi i sprawdzenia, co z tego wyniknie.
  • Ćwiczy małą motorykę, nieporadnie „przekartkowując” poszczególne strony.  
  • Niektóre książeczki mają pomiędzy stronami ukryte brzęczyki lub głośniczki, dzięki czemu dziecko, po naciśnięciu strony poznaje również nowe dźwięki, często kojarzone z obrazkami, na przykład szczekanie psa po naciśnięciu obrazka ze szczeniaczkiem.
  • Można zabierać je do wanienki, uatrakcyjniając kąpiel.

Jak wybierać książeczki dla niemowląt?

Książeczki dla maluszków muszą być przede wszystkim bezpieczne. Muszą posiadać atesty oraz oznaczenia znakiem bezpieczeństwa, świadczące o gruntownym przebadaniu produktu przez niezależne instytucje. Nie mogą mieć ostrych krawędzi, ani wystających części, które dziecko mogłoby wyciągnąć, oderwać lub odgryźć i w rezultacie połknąć. Muszą być wykonane z atestowanych materiałów, nie zawierających szkodliwych lub nie dopuszczonych do użytkowania dla niemowląt substancji. Przestrzenie pomiędzy stronami powinny być wypełnione powietrzem, a nie jakimkolwiek płynem, ponieważ w przypadku uszkodzenia dziecko może go połknąć. Nadruk musi być trwały i nie zmazywać się pod wpływem dotyku lub zdrapywania.

Książeczki dla niemowląt do kupienia to świetny początek przygody z książkami. Nie służą do czytania, ale dają duże możliwości poznawcze, dostosowane do wieku niemowlęcego. Dają podstawę do dobrej zabawy, rozwijania naturalnej ciekawości i poznawania świata.

Daniel

w górę